دسته‌بندی نشده

پارچه کرپ و انواع آن

پارچه کرپ یک پارچه بسیار شیک، خاص و سنتی می باشد که معمولا از جنس ابریشم در انواع بسیار نازک و سبک تا ضخیم و سنگین ساخته می شود. البته امروزه با توجه به پیشرفتی که تکنولوژی داشته و هر روز روشهای نوینی در طراحی و تولید انواع پارچه صورت می پذیرد، ممکن هست از هر مواد دیگری نیز مانند پلی استر و ریو، این پارچه پر طرفدار و خوش حالت ساخته شود که بازهم زیبایی و حالت خاص این پارچه را دوچندان می کند.

پارچه کرپ چیست؟

پارچه کرپ، یک پارچه بافته و تولید شده از ابریشم، پشم یا همانگونه که قبل تر بیان شد، یک پارچه صنعتی با استفاده و فرآوری مواد مخصوص جهت تولید این پارچه می باشد که ظاهری برآمده و شامل خطوط و در برخی حالتها، دارای چروک هایی می باشد. خود کلمه کرپ برگرفته از یک کلمه فرانسوی که نوعی پنکیک کوچک، نازک و ظریف می باشد که ظاهر و بافتی مانند پارچه کرپ داشته و بیانگر خصوصیات بسیار زیبای این پارچه هست.

پارچه کرپ

این پارچه زیبا، دارای جنسهای سبک و متوسط بوده و در هر وزنی (از نظر تراکم و جنس) موجود بوده که با توجه به نوع لباس و دوخت آن، انتخاب می شوند. پارچه کرپ در دوخت طیف وسیعی از البسه بکار می رود، مانند انواع پیراهن، کت و شلوار، بلوز و غیره که همین ویژگی، خاص بودن این پارچه زیبا را دو چندان میکند. همپنین در مواردی مانند طراحی و ساخت وسایل دکوراتیو منازل و اماکن مختلف نیز مانند پرده، بالشت و غیره کاربرد دارد.

روش ساخت پارچه کرپ

 همانگونه که قبل تر گفته شد، برای تهیه و تولید پارچه کرپ می توان از الیاف ابریشم، پشم یا مواد صنعتی نساجی از جمله پلی استر و ریو بهره برد. تمام پارچه‌های کرپ بدلیل روشهای خاط و متفاوت تولید، همان ظاهر چروکیده خاص را داشته که زیبایی خاصی را به آنها می دهد. کرپ را می‌توان فقط با بافتن از یک نخ (knit fabric) یا با چند نخ (woven fabric) تهیه کرد و همچنین انواع کرپ با نوع مواد تشکیل دهنده و روشهای بافت آن تعیین می‌شوند.

از انواع مختلف پارچه کرپ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کرپ دوشین:

کرپ دوشین پارچه‌ای سبک است که معمولا از ابریشم تهیه می‌شود. سطح کرپ دوشین مانند سایر کرپ‌ها چروکیدگی زیادی ندارد. بنابراین تقریبا صاف و مات است و روی آن حالت شنی دارد. این کرپ با استفاده از نخ‌های محکم تابیده‌شده به‌عنوان پود به دست می‌آید و الگوی بافت آن ساده است. امروزه کرپ دوشین را از پلی‌استر هم تهیه می‌کنند که از نظر ظاهری به کرپ دوشین ابریشمی شبیه است اما از آن خیلی ارزان‌تر است.

Doshin Crep

کرپ ژرژت:

کرپ ژرژت هم ظاهری نرم و صاف دارد و در اصل از ابریشم یا الیاف مشابه ابریشم مصنوعی مانند ریون تهیه می‌شود. این پارچه تا حدودی خاصیت کشسانی دارد و افت آن بسیار زیباست. پارچه کرپ ژرژت برای دوخت لباس محبوبیت بسیار زیادی دارد.

کرپ پشمی:

کرپ پشمی سطحی خشن‌تر و کرکی دارد که آن را از الیاف پشمی و گاهی از الیاف پنبه‌ای یا مصنوعی تهیه می‌کنند. این کرپ پارچه‌ای سبک تا متوسط است، در برابر چروک‌شدن مقاوم است و اغلب از آن برای پیراهن، شلوار و کت‌وشلوار استفاده می‌کنند.

Doshin Crep
Satin-backed-crepe-fabric-plain-salmon-pink

کرپ دسانته:

این کرپ خشن و زبر است و رنگ طبیعی الیاف خودش را دارد.

ساتن پشت کرپ:

این پارچه در واقع نوعی ساتن است که پشت آن کرپ است. یعنی روی پارچه مانند ساتن براق و صاف و نرم است، ولی پشت آن شبیه کرپ چروکیده و زبر است.

کرپ کانتون:

این کرپ در اصل از ابریشم استان کانتون در چین تهیه شده است و به همین دلیل به این نام معروف است. از نظر ظاهری شبیه کرپ دوشین است، اما سنگین‌تر از آن است، زیرا از تارهای سنگین‌تری در بافت آن استفاده می‌کنند.

کرپ پلیسه ای:

برای تهیه کرپ پلیسه از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌کنند تا به ظاهری چین‌خورده و پلیسه‌مانند برسند. برای این کار یا از روی پارچه غلتک داغ را با فشار برای ایجاد الگو عبور می‌دهند یا اینکه آن را با الگوی مومی می‌پوشانند و سپس در محلولی قلیایی غوطه‌ور می‌کنند. قسمت‌های پوشانده نشده با موم، جمع می‌شوند و وقتی موم را برمی‌دارند، پارچه حاصل ظاهری چروکیده دارد.

crepe-plisse-rose

کرپ چارموز:

این کرپ نوعی پارچه ابریشمی است که با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های بافت ساتن با نخ‌های تابیده کرپ بافته می‌شود. کرپ چارموز نرم است و مانند ساتن صاف و براق ولی پشت آن مات و کدر است. ازآنجاکه از نخ‌های کرپ در تهیه آن استفاده می‌کنند، این پارچه در واقع نوعی کرپ به شمار می‌رود.

کرپ انگلیسی:

این کرپ سیاه و سفید است و در زمان‌های گذشته به نمادی از سبک زندگی روستاییان انگلیسی تبدیل شده بود. در آن دوران محصولات تولیدشده از این نوع کرپ بین دو قبیله بریت و فرانک ردوبدل می‌شد.

کرپ بوته ساتین:

این کرپ طرحی پیچیده دارد و برای بافت آن از نخ‌های تابیده‌شده با طراحی کرپ ساده معکوس تهیه می‌شود. این نوع کرپ محبوب فرانسوی است و هنوز هم از آن به‌شکل گسترده‌ای استفاده می‌کنند.

کرپ ایروفان:

این کرپ‌ها در اواسط قرن نوزدهم محبوب بودند و بافتی شل مانند گاز استریل داشتند. ایروفان دیگر تولید نمی‌شود اما برخی از انواع منسوجات کرپ از ویژگی‌های آن استفاده می‌کنند.

کرپ پلی استر:

این پارچه نوعی پارچه کرپ است که از الیاف مصنوعی پلی‌استر تهیه می‌شود. به آن پلی کرپ هم می‌گویند. پلی کرپ به‌طور معمول نازک و سبک است و افت زیبایی دارد. این کرپ برای دامن، پیراهن و بلوز عالی است. برای اینکه کمی خاصیت کشسانی داشته باشد از الاستان در تهیه آن استفاده می‌کنند و به آن کرپ کش می‌گویند.

در پارچه های کرپ، بدلیل وجود الیاف جهت تولید این پارچه، معمولا بهترین روش برای نگهداری آنها، ارسال لباس به خشکشویی می باشد که توسط روشهای آنها لباس شما به شکلی تمیز شود که تغییری در پارچه صورت نگیرد. در صورتیکه اگر خودتان اینگونه لباسها را در ماشین لباسشویی بشویید، ممکن است پارچه ها به میزان قابل توجهی در اصطلاح آب رفته و لباس تغییر فرم دهد. البته در بعضی لباسها، اگر این پارچه با آب سرد شسته شود، امکان تغییر حالت بسیار کمتر می شود. بنابراین در روش شستشوی اینگونه پارچه ها باید نهایت دقت را داشته باشید.

Maroon_Poly_Crepe_Fabric

روش مراقبت از پارچه های کرپ چیست؟

در پارچه های کرپ، بدلیل وجود الیاف جهت تولید این پارچه، معمولا بهترین روش برای نگهداری آنها، ارسال لباس به خشکشویی می باشد که توسط روشهای آنها لباس شما به شکلی تمیز شود که تغییری در پارچه صورت نگیرد. در صورتیکه اگر خودتان اینگونه لباسها را در ماشین لباسشویی بشویید، ممکن است پارچه ها به میزان قابل توجهی در اصطلاح آب رفته و لباس تغییر فرم دهد. البته در بعضی لباسها، اگر این پارچه با آب سرد شسته شود، امکان تغییر حالت بسیار کمتر می شود. بنابراین در روش شستشوی اینگونه پارچه ها باید نهایت دقت را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *