دسته‌بندی نشده

ظروف و صنایع دستی سرامیکی در ایران

ظروف سرامیکی و صنایع دستی سرامیکی در ایران

سرامیک چیست و در ایران چه قدمتی دارد؟

ظروف سرامیکی در جهان قدمت بسیار زیادی دارند که برخی پیشینه این ظروف را به 7 تا 15 هزار سال قبل از میلاد مسیح نسبت می دهند.

در ساخت ظروف سرامیکی، خاک رس را با مقادیر خاصی از کوارتز، فلدسپات و موادی دیگر مخلوط کرده و به همراه آب به خمیر تبدیل می کنند و پس از شکل دهی های مورد نیاز با توجه به نوع استفاده، اجازه می دهند تا محصول کاملا خشک و آب آن بطور کامل تبخیر گردد.

سپس محصول را در دماهای خاص به مدت طولانی در کوره های مخصوص حرارت می دهند تا ظرف ها به اصطلاح پخته شوند. قبل از پخت، برای آنکه روی سطح خارجی ظروف سرامیکی، سیقلی و براق شود، بعد از خنک شدن ظروف، روی آنرا با یک رنگ معدنی پوشانده و سپس درون کوره با حرارت مورد نیاز پخته می شوند.

جالب است بدانید که سرامیک از کلمه یونانی کراموس که به معنی گِل پخته یا همان سفال می باشد گرفته شده و درواقع هنر ساخت اشیاء شکننده و جامد را که ماده اولیه آن خاک است، همان سرامیک سازی می گویند.

در این میان، موقعیت جغرافیایی ایران که از دیرباز در مسیرهای اصلی هنر و تمدن قرار گرفته است، باعث شده که هنرمندان سرامیک ساز چیره دستی در خود پرورش دهد و شاهد رشد و شکوفایی بسیار متنوع این هنر در داخل کشورمان ایران باشیم. همچنین با توجه به نقش پر رنگ سرامیک در زندگی ما ایرانیان، این ظروف از اهمیت خاصی در ظروف آشپزخانه، صنایع دستی و… دارند که با توجه به قدمت چند صد ساله این صنعت، نسل به نسل این هنر زیبا و ارزشمند، بین انسانها منتقل شده است.

علت استفاده از ظروف سرامیکی

برای اینکه همگام با زندگی مدرن بوده و در عین حال اصالت و دکوراسیون زیبا و چشم نواز ایرانی را حفظ کرده باشیم، استفاده از ظروف سرامیکی می تواند زیبایی بخش این سلیقه منحصربفرد در یک تزیین خوش آب و رنگ خانگی باشد.

ظروف سرامیکی، علاوه بر وزن سبک و راحتی در جابجایی و شستشوی آنها، با ظاهر بسیار شکیل و خاص خود، زینت بخش سفره های محفل های خانوادگی و مهمانیها می باشد که چشم هر شخصی را به خود جذب می کند.

دلایل استفاده از لعاب چیست؟

علاوه بر زیبایی که لعاب به ظروف سرامیکی می دهد و تنوع رنگی و طرحی در ظروف را موجب می شود، علتهای دیگری هم جهت استفاده از لعاب وجود دارد.

یکی از دلایل استفاده از لعاب در این ظروف، حذف خاصیت نفوذ پذیری مایعات به بدنه ظرف می باشد. با این عمل، دیگر مایعات نمی توانند به ظرف نفوذ کنند و بر روی لعاب به راحتی باقی می مانند. همچنین مقاومت ظرف را در برابر مواد شیمیایی و در مجموع موادی که خواص شیمیایی کم یا زیاد داشته باشند، بالا می برد. این خواص از نظر اسیدیته ای در مواد خوراکی مختلف متفاوت هستند.

در مجموع، لعاب پوشاننده عیوب و نواقص بسیار جزعی در سطح ظروف نیز می باشد که باعث می شود سطح سیقلی و بسیار یکدستی را بوجود آورد. همچنین از نظر بهداشتی نیز بدلیل اینکه دیگر آلودگیها بر روی این سطح سیقلی نمیتوانند بمانند و به راحتی در شستشو از بین می روند، بسیار حائز اهمیت می باشد.

تنوع در ظروف سرامیکی

امروزه با توجه به رشد روز افزون دکوراسیون مدرن در منازل و همچنین علاقمندی به ظروف با طرح ها و اشکال خاص با سلایق متفاوت، ظروف سرامیکی بدلیل تنوع در شکل دهی در انواع حالتهای دلخواه، و همچنین رنگ بندیهای بسیار زیبا، گرم و متنوع ظروف، طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است.

برای اینکه در دکوراسیون منزل یا محل کار خود از دید بصری متفاوت و جذابی ایجاد کنید، حتما از ظروف سرامیکی با طرح های فانتزی نیز استفاده کنید که این ظروف می توانند دارای نقوش بسیار جذاب و خاص در طرح های سنتی یا مدرن به هرچه زیباتر شدن دکوراسیون شما کمک کنند. همچنین از این ظرف های خاص می توانید در مصارف روزانه خود نیز استفاده نموده تا تجربه ای دل انگیز را برای خود و همراهانتان به ارمغان آورید.

سرامیک چینی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.