روشنایی و نورپردازی, کالای الکترونیکی

نصب لامپ لاسوگاسی – آموزش نصب، سیم کشی و راه اندازی

در این مقاله قصد داریم تا آموزش تخصصی نصب، سیم کشی و راه اندازی لامپ های لاسوگاسی را با فلاشر 4 کانال 32 آمپر 400 وات برای شما مرحله به مرحله توضیح دهیم

لوازم مورد نیاز جهت نصب لامپ های لاسوگاسی

ابتدا بهتر است لوازم مورد نیاز را در دسترس قرار دهیم تا در مراحل انجام کار راحت تر باشید.

1- لامپ سرتخت یا مخروطی یا منشوری

2- فلشر لاسوگاسی چهار کانال

3- پاور 12 ولت با جریان مناسب لامپهای مورد استفاده

4- مقداری سیم با قطر 1.5 میلیمتر بعنوان سیم مستر یا اصلی (مثبت)

5- مقداری سیم به ضخامت 1 میلیمتر بعنوان سیم های منفی

6- مقداری وارنیش (روکش حرارتی) یا لنت برق (چسب برق)

7- سیم لخت کن

8- مته به قطر 17 میلیمتر

مراحل نصب لامپها

ابتدا باید محلی که می خواهید لامپ های لاسوگاسی را بر روی آن نصب کنید، با مته شماره 17 میلیمتر سوراخ نمایید تا پایه های پیچی پشت لامپ ها بتوانند در آنها جایگزین شوند.

سوراخکاری و شماره گذاری-لامپ لاسوگاسی

برای این کار، بهتر هست که ابتدا قبل از شروع سوراخ کاری، تعداد لامپ های مورد نظرتان را به محیطی که می خواهید لامپها را بر روی آن نصب نمایید، تقسیم کرده تا فاصله بین هر لامپ مشخص شود و با یک ماژیک نقاط را علامت بزنید که برای سوراخ کاری کارتان راحت شود.

بعد از انجام دریل کاری، سیمهای لامپ ها را از قسمت روی سطی مورد نظر و از داخل سوراخ ها رد کرده و به پشت کارتان منقل نمایید و مهره مربوط به لامپ را از پشت ببندید تا لامپ در جای خود محکم شود.

برای راحتی در مراحل سیم کشی لامپ های لاسوگاسی، پیشنهاد می شود که تمام لامپها را از پشت کار از شماره 1 تا 4 شماره گذاری کنید تا در زمان سیم بندی، به راحتی بتوانید لامپ مورد نظر خودتان را پیدا کنید. همچنین با اینکار، عیب یابی های احتمالی آینده نیز راحت تر انجام خواهد شد.

به این ترتیب باید از یک گوشه کار شروع کنید و لامپ های یک تا چهار را شماره گذاری کنید و بعد از شماره چهار، مجدد شماره یک تا چهار بعدی و همینطور به ترتیب چهار تا چهار تا لامپها را تا لامپ انتهایی شماره گذاری کنید.

مراحل سیم کشی لامپ های لاسوگاسی

(در ابتدا دقت داشته باشید که روش نصب این لامپ ها به فلاشر، بصورت منفی سویچ می باشد. در واقع سیم مثبت لامپ ها همه به هم وصل شده و مستقیم به ترمینال مثبت پاور متصل می شود و سیم های منفی، چهار درمیان (بدلیل چهار کاناله بودن فلاشر)، به هم وصل شده و در چهال دسته سیم، هر دسته به یک ترمینال منفی فلاشر متصل می شود)

در لامپ های لاسوگاسی، سیم قرمز بعنوان سیم مثبت در نظر گرفته شده و سیم های دیگر به ترتیب جهت اتصال به سیم منفی هر دسته لامپ بکار برده می شوند که در نصب بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

با فرض اینکه سیمهایی که برای قطب منفی به قطر یک میلیمتر انتخاب شده اند رنگهای مشکی، سبز، آبی و زرد باشند، به ترتیب سیم منفی تمام لامپهایی که شماره 1 دارند را به سیم رنگ مشکی، لامپ ها با شماره 2 را به سیم رنگ سبز، لامپ ها با شماره 3 را به سیم رنگ آبی و لامپ های شماره 4 را به سیم رنگ زرد متصل میکنیم.

توجه داشته باشید که قبل از اتصال سیم ها به یکدیگر، وارنیش حرارتی را از سیم ها رد کنید تا بعد از اتصال بتوانید بر روی محل اتصال کشیده و با حرارت هیتر (سشوار) یا فندک آنها را جمع و فیکس نمایید.

بهتر است جهت تمیزی کاری در نصب، سیمها را دسته ای به یکدیگر با بست کمربندی متصل کرده تا هم کارتان تمیز تر شود و هم پیدا کردن مسیر سیمها در آینده راحت تر انجام پذیرد.

اکنون یک سیم قرمز که مثبت لامپ ها هست و چهار سیم به رنگهای گفته شده داریم که برای تست لامپها و اتصالات، ابتدا بهتر هست تک تک کانال ها را مستقیم به پاور متصل نموده تا از عملکرد درست لامپ ها اطمینان داشته باشیم و سپس به برد فلشر لاسوگاسی متصل نماییم.

BN_Nasbe Lasvegasi-min

برای این کار، ابتدا سیم قرمز را به یکی از ترمینال های مثبت دوازده ولت (12+) پاور وصل میکنیم و چهار سیم دیگر را یکی یکی به ترمینال منفی پاور میزنیم تا ببینیم تمام لامپ های لاسوگاسی به همان ترتیب چهارتا درمیان روشن می شوند یا نه.

حالا که از اتصال درست سیم ها مطمین شدیم، دو سیم منفی و یک سیم مثبت از روی برد فلاشر لاسوگاسی را به ترمینال های مثبت و منفی دوازده ولت روی پاور وصل کرده و سیم قرمز لامپ ها را هم مستقیم به مثبت پاور وصل میکنیم.

و در انتها، سیم های رنگی را به ترتیب به ترمینال های یک تا چهار (CH1-CH4) متصل کرده و پیچ های ترمینال ها را محکم می بندیم.

کانال های برد فلاشر لاسوگاسی

نکته مهم:

بر روی فلاشر لاسوگاسی، یک ترمینال جهت اتصال به مثبت دوازده ولت وجود داره که با یک سیم به مثبت پاور متصل می شود. همچنین دو ترمینال کناری آن، که با علامت -12V (منفی 12 ولت) نمایش داده شده، جهت اتصال به قطب منفی وجود بوده که جهت محافظت از فلاشر حتما باید هر دو با دو سیم مجزا به قطب منفی پاور اتصال پیدا کنند.

ترمینال ولتاژ برد فلاشر لاسوگاسی

تنظیمات مربوط به چشمک زدن لامپ ها

بعد از نصب لامپ های لاسوگاسی، جهت انجام تنظیمات، می توانیم توسط دیپ سویچ های تعبیه شده شماره یک تا هشت، بازی های مختلف و بسیار متنوعی به لامپ ها اعمال کنیم تا به حالت مدنظر خودمان برسیم.

نکته مهم:

  • در صورتیکه تمام دکمه های دیپ سویچ خاموش باشد (به سمت پایین)، تمام لامپ ها بصورت دائم روشن در آمده که این کار بدلیل چریان کشی بالا و آسیب رسیدن به برد فلاشر، اصلا توصیه نمی شود.
  • در صورتیکه نیاز داشتید تمام لامپ ها بصورت ثابت روشن باشند، حتما آنها را بدون اتصال به برد فلاشر، مستقیم به پاور متصل نمایید.
دیپ سویچ-فلاشر الکترولاجیک
ولوم-فلاشر الکترولاجیک

و در نهایت، توسط ولوم (پتانسیومتر) روی برد، می توانید سرعت چشمک زن یا همان بازی های مختلف را کم یا زیاد نموده تا به حالت مورد نظرتان برسید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید باشد و بتوانید به راحتی از این لامپهای زیبا، استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *